Hoşgeldin;  Ziyaretçi
reklam

ŞİKAYET ET

Değerli Kullanıcımız Aşağıdaki Forumdan Firmalar Kullanıcılar Hakkında Şikayetinizi Bildirebilirsiniz.


Şikayet Formu

Şikayetiniz :

Güvenlik Kodu:

Güvenlik Kodu

  Kodu Yenile

 

Yapılan Şikayetler

İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Anadolu Cetelem tel no. Bir türlü ulaşamıyorum muhatap bulamadım 07 ağ ***motosikletin rehinini kaldırmak için sistem hiçbir şeyi kabul etmiyor. Rehinini kaldırmak için kimle muhatap olacağız.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Ekim 2016'da ödemek istediğim faturayı, ödenmiş denilerek ödeme almayan Vodafone, ocak 2017'de bu faturanız ödenmemiş diyerek, hattımı kısıtladı. Şikayetvar dahil olmak üzere her yerden şikayet ettim. Çözüm sunulmadı, 20 gün sonra hattım dış aramalara da kapatılınca mecburen ödedim. Ancak, Şubat ayında gönderilen fatura 1400 TL üzerinde. Taahhüt bozma bedeli ve cezai uygulamalar var. Bunun nedeni de Ekim 16'da almadığı faturayı gösteriyor. Şikayet ettim müşteri hizmetlerine, hala bir dönüş yok. Hattım kısıtlı durumda, yeni fatura çıktı.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Anadolu Hayat Emeklilik BES + bireysel planlarımdan ayrılmak için şirketimin ve benim hazırlamış olduğumuz gerekli dokümanlar haftalardır işleme alınmamakla birlikte, yaklaşık 45 dakika hatta bekleyip, bağlandığım müşteri hizmetlerinden sağlıklı geri dönüş alamamaktayım. Anadolu hayat konu ile ilgili olarak yazdığım maillere de vermemektedir. Müşteri ilişkileri & müşteri memnuniyeti koca bir sıfır.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
11 Mart 2017 tarihinde Trendyol tarafından gönderilen kargom 13 Mart tarihinde şubeye geldi. Aynı gün arayıp teslimatın ne zaman yapılacağını sorduğumda ise şube bana “Mahalleme araç olmadığını araç olunca adresime teslim edileceğini ”söylemesine rağmen evime hiç gelmeden kargom iade gönderildi. 4 gün boyunca arayıp sordum. Aldığım cevap hep “sistem otomatik iade yazıyor, kargonuz şubede, teslimat yapılacak ”oldu. Adrese teslim parası alınırken neden adrese teslim edilmeden aracımız yok bahanesiyle adresime ürün gelmeden iade gidiyor anlamış değilim?
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Ben Halkalı yüzme havuzuna gittim, adama dedim ben bugün kayıt olacağımı söyledim ama ücretin yanımda değildi ücretsiz olduğunu sandığım için kayıt olamadı. Oradaki işçi bana git çarşamba günü gel yüzecekmiş gibi gel kaydını yapıyım gir yüz dedi, bende çarşamba günü her şeyim hazır yüzmeye geldim fakat orada çalışan adam bana şunu söyledi. Dedi ki senin kayıt günün geçmiş sistem seni direk sıraya atıyor dedi. Sonrada sistemin kapalı olduğunu söyledi. Bu işçi yüzünden ben yüzmeye giremedim. Bir daha beklemek zorundan da kaldım bu işçi için gereğinin yapılması işçinin işten atılmasını arzu ediyorum.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Kompetan Ticaret Pierre Cardin markasını kullanarak nevresim satıp insanları kandırıyor. Böyle bir firma yok, satılan nevresimler görsellerle ilgisiz, kullanılmayacak durumda ürünler. Resimde parça kumaşların birleştirilerek kötü bir işçilik ile dikilip nevresim adı altında gönderildiğini siz de görebilirsiniz. Bir sürü mağdur insan var. Bunlara biri 'dur' der umuyorum. Başka kimse mağdur olmasın.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:

31.07.2017 tarihinde aldığım ayakkabının desenli deri kısmında tabanla birleştiği yerde yırtılma oldu. 16.01.2018 tarihinde garanti kapsamında götürüp mağazaya teslim ettiğim ayakkabımla ilgili ret kararı cıkmış. Bana verdikleri ürün inceleme formunu mağaza görevlisi doldururken tamir/onarım onayı veriyorum kısmı bana sorulmadı ve daha sonra forma bakıp gördükten sonra mağazayı aradım ve onun önemli olmadığı söylendi. Bugün itibariyle de bana söyledikleri şey kullanıcı hatası olduğu yönünde. Ayakkabının yırtık bölgesinde herhangi bir darbe işareti olmamasına rağmen, baklava desenli deri kısmının birbirlerinden koparak yırtıldığı apaçık ortadayken dalga geçer gibi kullanıcı hatası diyorlar. Orta sınıf bir mağaza bile malının arkasında dururken böyle bir markanın duramaması şaşırtıcı. Bir daha mağazanızın önünden bile geçmem Kemal Tanca! 

İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Temmuz 2017'de 10 yıldır sorunsuz kullandığım tüm A*** marka beyaz eşyalarımı Siemens marka ile değiştirdim. Almış olduğum Siemens bulaşık makinesi 7 ayda bozuldu ve servise gitti. Bu kadar kısa sürede bozulması sebebiyle cihazın değiştirilmesini talep ettim. 1 hafta boyunca tamiratı/değişimi ile ilgili hiçbir bilgilendirme yapılmadı ve artık mağduriyetimi bildirmek için arayıp acil dönüş beklediğimi bildirince nihayet 1 gün sonra dönüş yapıldı. Siemens merkezden arayan yetkili cihaz değişiminin 6 ay içerisindeki arızalarda yapılabileceğini,7 ay olduğu için değişimin yapılamayacağını söyledi. Asıl dikkat çekici olan yetkilinin bana saygısızca müşteri memnuniyetinin müşterinin her istediğini yapmak demek olmadığını söylemesiydi! Sayın Siemens yetkilileri para karşılığı aldığım, halen borcunu ödediğim ve 7 ayda arızalanan bulaşık makinemin değiştirilmesini istiyorum! arızabeyaz eşyabildiriborçbulaşık makinesicihaz değişimimüşteri memnuniyetiservis
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Baby Mall sitesinden 8 Şubat tarihinde sipariş verdim. Sipariş numarası: 68710, siparişlerim arasında 4 adet Nuby marka ürün var. Bunlardan 2'si mama tabağı (üzerilerinde SKT yok),1 alıştırma bardağı (SKT geçmiş),1'de 3'lü mama kaşığı seti var üretim tarihi 2009.Yani muhtemelen onun da son kullanma tarihi çoktan geçmiştir... Ben bu durumu tamamen rastgele gördüm ürünleri paketinden çıkarmış temizlemek üzereydim ki eşimin ikazı üzerine kontrol ettiğimizde fark ettik... Firmaya güvenip direkt kullanabilirdim de çünkü herkes plastik ürünlerin bir SKT olduğunu bilmiyor... Artık siteye hayatta güvenip sipariş vermem.Bebeklerimizin hayatını riske atmak bu kadar kolay olmamalı! Bebek ürünü satan bir firma iseniz dikkatli ve temkinli satış yapmak zorundasınız. Konuyla ilgili benimle iletişime geçilmesini ve kullanmayacağım bu ürünlerin ücretinin iadesini istiyorum.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:

Mazda 6 aracıma öneri üzerine Üçel Otogaz Mühendisliğinde Landi marka kit taktırdım. 30 bin km yol yapmışım titreme ve silkelenmeden dolayı gittiğimde enjektörlerin 3 tanesinin bozuk olduğunu söylediler. Garantisinin üzerinden 4 ay geçtiği için x markalardaki sıfır kit fiyatını söylediler. Bunun üzerine Landi Türkiye yani İpragaz bayii aradım derdimi anlattım konuyu dinlemediler bile herhangi bayilerinden birine yönlendiriyorlar. Bunun üzerine biraz araştırdım ve LPG yedek parça satan firmalardan 400 TL ile 650 TL arasında Landi Evo 2.2 4 silindir takımını alabiliyorsunuz fakat bu rakamda çok x markalarda 100 TL'yere göğe koyamadıkları ürüne x markalardan 2 kat daha fazla para ödeyerek taktırdığım saçma sapan bu markayı söktürüp yerine enjektör fiyatına yeni kit satın almayı düşünüyorum. Yorum sitelerinde bu saçma sapan markadan canı yanan çok insan gördüm 30 40 binde enjektör bozulan. 

İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Fiyasko hizmet. Erikli Su artık o markasını gerçekten bitirdi. Bu kaçıncı şikayetim hala dikkate almıyorlar. Her seferinde gerekeni yapacağız diyorlar. 2 saat içerisinde getirme olayını yapmamakta devam ediyorlar. Gerçekten memnuniyet 0.Marka olan su nasıl fiyasko olur yaşayarak tecrübe ediyorum. Kayseri Erikli berbat hizmet vermeye devam ediyor. devamkayseri
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Balıkesir Edremit yasadan aldığım Superstar marka ayakkabı 2 3 ay içerisinde önünden patladı her zamanki gibi klasik yerinden yardımcı olursanız sevinirim /inceleme talebiniz için ürününüz 25.01.2018 tarihinde 5500003866-3 STR gıda mad. (outlet) mağazası tarafından teslim alınmıştır. İşlem takip numaranızı bilgilerinize sunarız: drm4697313b***
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:

Boyner Maltepe Park mağazasından 08/12/2017 de almış olduğum Funky Rocks marka çocuk montu 1 ay bile geçmeden çıt çıt yerinden koptu. 02/01/2018 tarihinde resmi evrakla birlikte değişim inceleme için teslim edildi. Bugün (13/02/2018) tarihi itibariyle tarafıma herhangi bir bildirim yapılmamış ayrıca mağazaya hiçbir suretle ulaşılamamış bilgi edinilememiştir. 21 iş günü olan yasal sürenin ihlali olmasına rağmen tarafımıza dönüş yapılmadı. Bir daha Boyner mi... Kapısından geçmem. bilgideğişimhizmetmaltepe

İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
ECA hermetik şofben aldım suyu ısıtmıyor diye servis çağırdım servis gelip baktı bacadan kaynaklı olduğunu söyleyip sıkıntının tesisat kaynaklı olduğunu garantili olan ürünümden 40 TL servis ücreti talep edildi. Bir daha ECA diye bir marka kesinlikle kullanmayacağım. arızabacagarantiservisservis ücretisutesisatürünşofben
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Mahmut'un Teşekkür Mesajı05 Mart Sayın Beko yetkilileri. Göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederim.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Arçelik İzmir Bölge Müdürlüğünde Sayın Serdar DEMİR'e şikayetim ile ilgili süreçte yardımları için çok teşekkür ederim. 2 haftalık süreçte çözülemeyen sorunumuzu devreye girdiği 1,5 günlük zaman diliminde çözmüştür.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Avcılar Pelikan Mall AVM Lavazza Şubesi'ndeki inanılmaz saygısız ve kaba yönetici! Hizmet sektöründe bulunmaktan rahatsız oluyorsanız bırakın bu işi ve sevdiğiniz bir iş yapın. Kendi kötülüğünüzü bir dünya markası olan ve kendini kanıtlamış bir markaya yansıtmanız gerçekten acı bir durum. Kendi çalışanlarınız bile arkanızdan nasıl kötü bir kadın olduğunuzu söylerken, Lavazza'nın bu durumu göz ardı etmesine üzülüyorum.
İsim Soyisim:
Konu:
Şikayet:
Restoranımıza elinde 7-8 adet makine ile Setcard'dan geldiğini söyleyen birisi, Setcard'ın posunu almış ve yerine mikrosaray marka yazarkasa pos bırakıp Setcard uygulamasını tanımlayarak gitmiştir. Kurulum yaparken garson arkadaş yetkili ben değilim bilgi vermem gerekiyor demesine rağmen gelen vatandaş bu mecburi bir uygulama aramana gerek yok sen imza at yeterli deyip çekip gitmiştir. Setcard'ı aradığımızda böyle bir talebimiz, onayımız, yetkili imzası olmadan yapılan bu işlem kanunsuz ve hükümsüzdür dememize rağmen makineyi iade almamaktadır. Suçu şirketimizde sadece garson olarak çalışan ve yetkisi olmayan birine atmakta ve durumdan sıyrılmaya çalışmaktadır. Siber saldırıya uğrayan Setcard zararını bir şekilde üye iş yerlerinden çıkarmaya çalışmaktadır.